
Vi er virkelig forvirrede omkring, hvordan fodringen af vores små mutter skal foregå. Nogle siger, at man skal give mest grønt og holde tilbage med marsvinepillerne, mens andre siger præcis det modsatte. Hvad gør I?
Vi bruger Burgess Excell og har læst, at man skal give ca. 30-40 gram pr. kg. marsvin om dagen, så da vores er knap 500 gram og 9 uger gamle, giver vi dem ca. 20 gram om morgenen og fylder så skålene lidt op om aftenen, hvis der er forsvundet en masse.
Derudover giver vi dem grønt hver morgen og aften - indtil videre har det været hvidkål, grønkål, rød peberfrugt, broccoli og krus- samt bredbladet persille. I aften skal de prøve pastinak og rødbeder for første gang

Ydermere giver vi dem gulerødder og agurk som snack, når de er i deres løbegård eller hos os.
Og så selvfølgelig en MASSE godt hø!!
Men vi er hele tiden i tvivl om, hvorvidt vi fodrer for meget, for lidt eller med en forkert fordeling af henholdsvis grønt og foderpiller.
Hvor meget grønt skal de ca. have om dagen, når de nu samtidig skulle få dækket deres c-vitamin behov igennem tørfoderet? Måler I efter gram eller...???
Er det for meget at bede om, at I fx lister madplanen op for en typisk uge hos jer? Det ville hjælpe os stort!
Mange hilsener,
Daniel og Anne-Marie
